Лабораторний блок живлення: основні характеристики

У процесі роботи в лабораторіях дуже важлива наявність універсального джерела живлення, яке було б універсальним, мало нормовані і термостабільні характеристики. Підприємства, що займаються розробкою, ремонтом або виробництвом радіоелектроніки, просто зобов'язані мати особливі лабораторні блоки живлення, які і виконують вищеперелічені функції.

Крім того, вони незамінні при калібруванні, або перевірці пристроїв. А також для високоточної подачі напруги живлення (і струму) на пристрій.

Зазвичай на подібних приладах, які також називають ЛБП, є пристрої захисту від різних несприятливих факторів (короткого замикання, перевантаження тощо). Крім того, на них є спеціальні кнопки для регулювання параметрів напруги і струму.

Модулюючі сигнали в лабораторних блоках живлення подаються через спеціальні виходи. Завдяки цьому користувач сам може сформувати напругу на виході, а також довільний струм.

Важливо розуміти, що лабораторний блок живлення https://electronoff.ua/laboratornye-bloki-pitaniya може бути як лінійним, так і імпульсним.

Лінійні ЛБП

Головна функція таких блоків — знизити напругу в мережі (зазвичай 220 В) до необхідного значення. Змінний струм продовжує мати таку ж частоту. Однак напруга доводиться до необхідних параметрів особливим стабілізатором. Такі прилади відрізняються підвищеною точністю. Вихідна напруга стабільна, в ній відсутні пульсації. Однак пристрій може:

  • бути досить великих обсягів, з вагою понад 20 кг;
  • мати ККД близько 60 %, але не більше;
  • працювати з перешкодами, для усунення яких знадобиться особливий фільтр.

Імпульсні ЛПБ

Згладжування конденсаторів в такому приладі відбувається шляхом застосування імпульсного струму. Для його виникнення необхідно підключати або відключати індуктивний елемент. Перемикається він завдяки дії оптимізованих транзисторів. Можна також регулювати напругу на виході. Для цього достатньо змінювати глибину ШІМ (широтно-імпульсна модуляція).

Прилад відрізняється тим, що:

  • ККД може доходити до 90 і більше відсотків;
  • згладжуючі конденсатори можуть бути невеликі за обсягом;
  • пульсація на виході є високочастотною, фільтрувати її важко;
  • необхідно дотримуватися дистанції при роботі з деякими схемами.

Один з найважливіших параметрів лабораторних блоків живлення — це потужність. При виборі пристрою дуже важливо звернути увагу саме на неї. Розрізняють стандартні пристрої, потужність яких може бути до 700 Вт.

В такому випадку вага приладу становить близько 15 кг або менше. Лабораторні блоки живлення з високою потужністю матимуть і більшу вагу і об'єм.

Всі перераховані ЛБП можуть служити для різних маніпуляцій. У числі найбільш поширених, наприклад, проведення точних вимірювань і випробувань в рамках лабораторних досліджень.

Крім того, прилади необхідні для ремонту, виробництва, тестування радіоелектронних приладів, проектування апаратури. В процесі емуляції роботи певного обладнання ЛБП потрібні як модулятори фізичних процесів. А також вони служать джерелами живлення, застосовуються в навчальному процесі.