Легалізація проституції: чому потрібно це зробити

Проституція повинна бути легалізована. З такою радикальною заявою вчені-медики виступили ще в 2014 році, на Міжнародній конференції з розповсюдження СНІДу в Мельбурні. На їхню думку, до 2030 року вдасться перемогти глобальну епідемію ВІЛ. Правда, зберігається небезпека поширення вірусу в групах з високою часткою ризику зараження. Демаргіналізація секс-індустрії дозволить розширити область дослідження і профілактики ВІЛ, а також знизити побічні ефекти, пов'язані з дискримінацією секс-працівників, вважають вчені.

Результати наукових досліджень були опубліковані в новому номері медичного видання The Lancet — портал UB.UA відібрав найважливіші аргументи.

Секс-індустрія міфологізована

Сучасна секс-індустрія загнана в підпілля, проституція заборонена в 116 країнах світу, і саме тому в суспільній уяві навколо неї виник ряд негативних стереотипів, що мають мало спільного з реальністю. Стереотипний секс-працівник — це самотня жінка, яка не має (і не хоче) дітей, але при цьому не використовує презервативи. Найчастіше проституція сприймається не як робота, а як експлуатація. Противники секс-індустрії також заявляють, що легалізація цій галузі негативно вплине на суспільну мораль.

Насправді багато секс-працівники мають стабільні відносини. Крім того, у половини всіх секс-працівників в Тропічній Африці є хоча б одна дитина. У Росії і Східній Європі — двох інших головних осередках епідемії ВІЛ на планеті — цей показник навіть вище: 80 % повій в Москві мають дітей, і 95 % з них займаються проституцією для підтримки своєї родини.

Водночас не всі секс-працівники є жінками, 4-7 % з них — чоловіки і трансгендери. Все це підвищує рівень поширення ВІЛ-інфекції між різними групами населення. Ба більше, чим вужчою виявляється ніша секс-працівника, тим вищий рівень зараження ВІЛ.

Менше 1 % — рівень поширення ВІЛ в світі. Серед жінок, які займаються проституцією, цей рівень підскакує до 12 %, серед чоловіків — до 14 %. Серед жінок-транссексуалів цей рівень досягає 19,2 %, а серед трансгендерів-повій — до 28 %. В середньому лише 5 % секс-працівників займається цим з примусу.

Заборонні заходи роблять проблему нерозв'язною

Пропаганда використання презервативів в Південній Африці знизила рівень поширення СНІДу серед людей, що займаються проституцією, на 70 %. Водночас дослідники наводять тривожні факти: третина всіх секс-працівників світу не має при собі презервативів, тому що вони можуть бути використані як доказ протиправної діяльності.

Маргіналізація індустрії лише підштовхує епідемію СНІДу, а співробітники поліції, користуючись своєю безкарністю, дискримінують секс-працівників, посилюючи важкі умови праці. Заборонні заходи підвищують рівень корупції і заганяють проблему в глухий кут. Водночас декриміналізація проституції може надати доступ секс-працівників до судової системи, захистити їх від свавілля і знизити рівень корупції.

Захист трудових і громадянських прав секс-працівників дозволить побічно знизити поширення ВІЛ на 32 % протягом десятиліття.

Легалізація підвищує рівень охорони здоров'я

Дослідники вважають, що рівень зараження ВІЛ протягом наступного десятиліття знизиться на 33-46 %, якщо легалізувати проституцію. Декриміналізація індустрії також поліпшить трудові умови, підвищить рівень використання презервативів і забезпечить своєчасну профілактику і лікування секс-працівників.

Доступ до медичної допомоги і високоактивної антиретровірусної терапії також значно збільшить тривалість життя інфікованих. З огляду на те, що багато повій перебувають у стосунках і мають дітей, це дозволить значно поліпшити загальну профілактику хвороби, припинити поширення вірусу між різними соціальними групами і знизити рівень поширення ВІЛ на 9-34 %.

Легалізація робить суспільство вільнішим

Одним із головних наслідків легалізації проституції дослідники називають збільшення прозорості суспільства, розширення свобод громадян, зняття табу з тем сексуальності, значне полегшення досліджень і профілактики ВІЛ. При цьому, згідно з досвідом Нової Зеландії, яка декриміналізувала проституцію 2003 року, легалізація індустрії не збільшить число секс-працівників.