5 наочних статей витрат, які доводять, що працювати з дому не завжди вигідніше

Привіт, мене звати Олег, і я понад 5 років працюю на фрілансі. Я знаю все про те, як вибрати найкращу фріланс-біржу, знайти вигідне замовлення і організувати робочий день так, щоб встигнути поспілкуватися з друзями і навіть виспатися. Мій приятель Вова працює в офісі, часто скаржиться на «планктонний» ритм життя і те, що гроші йдуть у невідомому напрямку та ще й дуже швидко.

Спеціально для UB.UA ми провели експеримент і тиждень підраховували наші витрати. І нарешті розібралися, у кого йде більше грошей: у фрілансера чи офісного працівника. А ще з'ясували, кому яка робота більше підходить.

Щоб не помилитися в підрахунках, ми придумали спосіб фіксації витрат. Для зручності ми розбили всі витрати на категорії. Кожен з нас фіксував витрати або в додатку банку, або в блокноті. Підрахунки за традицією почали з ранку понеділка і вели до вечора неділі.

Уже в п'ятницю витрати на транспорт змусили фрілансера понервувати

Транспорт здавався найбільшою статтею витрат, але все виявилося не так просто. Вова ходить на роботу пішки (і витрачає на це півгодини), тому автобусами й «траліками» користується лише в разі потреби після роботи або у вихідні. За 5 днів експерименту він проїхався на маршрутці всього кілька разів. За тиждень Вова витратив 76 грн (з урахуванням громадського транспорту і 1 поїздки на таксі).

Я практично не користуюся громадським транспортом: ввечері, коли закінчую працювати, його потрібно подовгу чекати, та й він здебільшого «забитий». Тому, коли потрібно кудись їхати, доводиться замовляти таксі. На «експериментальному» тижні я їздив на пошту, щоб відправити дещо по роботі, а ще катався на вокзал, в «Адреналін Сіті» і за продуктами. 2 поїздки на автобусі і 3 на таксі обійшлися мені в 162 грн.

Комунальні послуги відрізняються не так істотно, як ми думали на початку експерименту

Комунальні платежі у Володимира, який бував удома тільки з вечора до ранку, становили 437 грн в тиждень. Мені за електрику, воду, газ та інші послуги довелося викласти 542 гривні. В обох випадках додавали плату за інтернет. Можливо, різниця виявилася такою маленькою через опалення, яке працює незалежно від того, вдома людина перебуває чи ні.

Зате на їжу житель офісу витратив майже на 25 % більше

Ми розділили витрати на їжу на 2 категорії: обіди в офісі і продукти, які купуємо для будинку. І якщо в останньому випадку сума відрізнялася не сильно, то на обідах мій товариш програв. На бізнес-ланчі у нього пішло ще 373 грн. Разом: 771 + 373 = 1144 у Вови. Мої витрати на їжу становили 817 грн.

Багато хто думає, що у фрілансерів немає витрат на подарунки колегам, але це не зовсім так

У мене, як і у багатьох колег-фрілансерів, є постійні замовники або роботодавці, тому подарунки прийнято робити. Зазвичай ми скидаємося по 100-150 грн, але в цей раз привітаємо один одного, погравши в «Таємного Санту». Мій подарунок обійшовся в 170. В офісі у Вови зазвичай скидаються по 50-100, в цьому році вирішено було здати на подарунки по півсотні.

Щоб робота йшла швидше, потрібно підгодовувати співробітників

Тому останній, але не менш важливий пункт витрат — смаколики, вода та інші плюшки. На роботі у Вови за воду і перекус відповідає офіс-менеджер, а витрати бере на себе компанія. У цьому пункті Вова — явний лідер, бо не витратив ні копійки. Мені ж за перекус у вигляді шоколадок, цукерок і чаю довелося заплатити 162 грн.

Хто ж за тиждень витратив більше?

Увечері в неділю ми зустрілися і підрахували всі витрати за минулий тиждень. Вова, працюючи в офісі, витратив 1707 грн, а я, сидячи вдома, — 1853. Різниця не надто суттєва, але ми пам'ятаємо, що це витрати за тиждень. В місяць набігає сума, яку можна порівняти з тією, що ми залишаємо раз в тиждень в супермаркеті.

Бонус: переваги і недоліки роботи в офісі і вдома

Один з імовірних мінусів фрілансу — неофіційне працевлаштування. Однак деякі роботодавці оформляють віддалених працівників офіційно (що не завжди роблять на випробувальному терміні в офісі).

За моїм суб’єктивним досвідом, співбесіди на віддалену роботу проходити простіше: іноді вони і зовсім проводяться в письмовому вигляді, а часом досить пари зідзвонів у скайпі. Це набагато менше бентежить, ніж очна бесіда з рекрутером.

Способи економії на фрілансі і в офісі

Скільки людей — стільки й способів економити. Мені, фрілансеру, допомагає... лінь: щоб вийти з дому і зняти гроші, потрібно витратити час і сили, тому простіше відкласти нетермінові покупки на потім. Вова недавно захопився кулінарією, тому періодично практикує старий добрий спосіб економії і приносить обід з дому: і смачно, і недорого.

Кому більше підходить робота з дому? Інтровертам, людям, яких відволікає офісна метушня у вигляді постійних чаювань, тим, хто вміє організувати свій режим дня без сторонньої допомоги. Якщо ж ви явний екстраверт, більш продуктивні, працюючи в команді, до того ж рання пташка, найімовірніше, вам буде простіше працювати в офісі.

А як працюєте ви: в офісі чи віддалено? Чому вибрали такий формат і чи хотіли б його змінити?