Новий закон України про маркування: як уникнути штрафу?

Мета нового закону України про маркування № 8450 – підвищити рівень захисту здоров'я та інтересів споживачів. Документ встановлює вимоги щодо інформації на етикетці і упаковці харчових продуктів.

Що змінить новий закон про маркування?

Сьогодні покупцям буває важко прочитати склад товарів на етикетці або упаковці. Це пов'язано з тим, що деякі виробники з метою економії вказують інформацію дрібним шрифтом. Також на етикетці або упаковці не завжди наводиться повний список компонентів, які входять до складу продукту, або ж виробник замінює конкретні назви на узагальнені. Наприклад, споживач може побачити формулювання «інші рослинні олії», але не зрозуміло, що під нею мається на увазі: пальмова, соняшникова або соєва олія. А конкретика дуже важлива, можливо, у споживача алергія на конкретний компонент. Інгредієнти, які здатні викликати алергічні реакції, як-от арахіс, соєві боби або молоко, слід виділити певним кольором або шрифтом.

Основний принцип нового закону – точність, зрозумілість і достовірність інформації.

Навіть в рекламі тепер треба повідомляти тільки правдиву інформацію про продукт, яку можна підтвердити. Вона, як і етикетка, повинна не заплутувати споживача, а допомагати йому зробити правильний вибір.

Детальна інформація на етикетці згідно з законом України № 8450

Шрифт на етикетці або тарі повинен бути контрастним, розбірливим і чітким. Інформацію обов'язково наводять українською мовою, переклад – на бажання виробника. Також слід переглянути дизайн упаковки або маркувальної етикетки: з них треба прибрати всі графічні елементи і картинки, які заважають читанню.

При недотриманні вимог закону виробник буде змушений сплатити штраф.

Відповідальність за порушення

Вся повнота відповідальності за недотримання закону про маркування покладається на виробника, найменування якого вказано на продукті. Порушення вимог щодо надання інформації, тобто нанесення на упаковку недостовірної, неточної або незрозумілої інформації, тягне за собою штраф:

● Для юридичних осіб – у розмірі 15 мінімальних заробітних плат;
● Для фізичних – 10 мінімальних зарплат.

При продажу товарів з невідповідним маркуванням розмір штрафу становитиме 5 мінімальних зарплат для юридичних і 3 – для фізосіб. Ненадання інформації про алергени обкладається серйознішими штрафами – 30 мінімальних зарплат для юридичних і 20 – для фізичних осіб. Втім у законі наведено приблизний перелік продуктів, які можуть викликати алергію або непереносимість.

Щоб уникнути стягнень, виробникам доведеться доповнити опис та склад свого продукту. Тексту стане більше, він може не поміститися у відведені для нього поля, тому їм потрібно буде змінити дизайн маркувального стікера або тари. Такі нововведення тягнуть за собою додаткові витрати на поліграфічні послуги. Але чи є можливість заощадити і використовувати раніше надруковану етикетку і упаковку?

Термопринтери і рулонна етикетка для тимчасового маркування харчових продуктів

Нині друкувати етикетки можна не тільки друкарським способом. Існують спеціальні термо- і термотрансферні принтери, які дозволяють наносити інформацію на самоклейні стікери різних розмірів.

Принтер для друку рулонних етикеток

Купивши недорогий друкувальний пристрій і запас витратних матеріалів, можна друкувати додаткову етикетку, яку можна клеїти замість типографської, що містить неповну інформацію, або поруч з нею, якщо є вільне місце. Так яскрава наклейка, видрукувана в типографії, буде привертати увагу споживача, нести інформацію про назву виробника та продукту. А на додатковому одноколірному стікері буде написаний повний склад, перераховані алергени, особливі компоненти, маса товару без урахування льоду та інші необхідні дані. Якщо неповна інформація була нанесена безпосередньо на тару, то на це місце можна наклеїти нову етикетку з актуальними відомостями.

Текст був підготовлений за інформацією з сайту termoetiketki.com.ua, ви можете перейти за посиланням, щоб ознайомитися з різними видами самоклейних матеріалів і придбати їх.