Нюанси проектування птахоферм і курників

При проектуванні великих птахоферм і курників перед фахівцями стоїть два ключових завдання: гарантувати комфортні умови для здорового зростання птиці з її максимальною продуктивністю, а також домогтися такої загальної компоновки, щоб забезпечити ефективне обслуговування господарства та, при необхідності, зберігання продуктів.

Ключові «вступні» для проектування

Сільськогосподарські пташники в цілому і курники зокрема - складні виробничі комплекси, які охоплюють багатотисячні поголів'я. Серед основних напрямків можна виділити:

- виведення курчат - інкубаційне і (частково) за допомогою квочок;
- вирощування птиці протягом визначеного технологією терміну;
- виробництво яєць;
- забій на м'ясо;
- зберігання і заготівля продукції.

Залежно від породи і призначення ферми виробничий цикл може мати ті чи інші відмінності. Вони обов'язково (наприклад необхідність в холодильних камерах) враховуються при проектуванні.

Загальним для всіх господарств є основна зона - для птиці. Існують два основних варіанти утримання: підлогове або в клітках. Саме вибір типу утримання (в поєднанні з загальною кількістю курей кожної категорії) визначає необхідність в площах. Так, якщо при підлоговому утриманні на 1 м2 «поміщається» 4-7 несучок, то в клітці їх буде 8-12, а при їх багатоярусному розташуванні - до 18 одиниць (при видаленні посліду транспортером).

Для інших категорій подібні дані вказані в таблиці 1
 

Таблиця 1. Площі для курей при різних видах утримання:

 Курник

Вид утримання

1 м2 площі число курей

Число курей в клітці

Для несучок

Підлогове

4 – 7

Блоковані багатоярусні клітки з транспортерами для видалення посліду

 

14 – 18

3 – 4

Ступеневе блокування кліток

8 – 13

2 – 4 

Блокування кліток в одній площині

8 – 12

2 – 4 

Для відгодівлі м'ясних курей

Підлогове

16

Для вирощування курчат

Підлогове

8


Особливості проектування в залежності від типу утримання


При підлоговому утриманні птиці найбільш зручний дворядний спосіб організації загонів з технологічним отвором посередині. В такому передбачаються групові сідала (довжина жердин в метрах розраховується приблизно на ту ж кількість, що і число птиці на «квадрат»). Під сідала розташовують дротяну сітку, під якою роблять канаву для видалення посліду (зазвичай за допомогою спеціального навантажувача).

Між стіною і ровом робиться зона вигулу з подачею корму (12-15 см на птицю) і пиття (1 см на особину). Стелажі для несучок встановлюють біля проходу - для полегшення збору.

При утриманні в клітках в кожен блок поміщають 3-4 курки, так, щоб кожній відводилося приблизно по 0,5 м2. Подача корму, пиття і видалення відходів зазвичай автоматизовані. Збір яєць також проводиться за допомогою спеціальної конвеєрної стрічки.

При одноярусному або ступеневому розташуванні клітки ставлять так, щоб послід потрапляв на підлогу, при багатоярусному наявність транспортерної стрічки обов'язкова. Необхідність в додатковому устаткуванні повністю окупається суттєвою економією площі.

Оптимальна температура в курнику -12-18 градусів за Цельсієм, повітрообмін - 10-20-кратний на годину. Площа скління - не більше 4 % від загальної горизонтальної площини. Висота стін - близько 2,7 м.

Важливе значення при підборі матеріалу для курника має хороший теплозахист і відсутність швів, які не тільки «містки холоду» і джерело протягів, але і «шляхи» для шкідливих комах. Один із сучасних варіантів - сендвіч-панелі «АлюТерм» (як стінові, так і покрівельні), які вирізняються довговічністю, екологічною безпекою і відмінними ізоляційніми властивостями.